Jak pomagać dziecku w przeżywaniu i rozumieniu emocji

Jak pomagać dziecku w przeżywaniu i rozumieniu emocji

Psycholog dziecięcy kraków

Emocje to bardzo ważna część naszej psychiki, bez wyrażania i rozumienia emocji trudno tworzyć trwałe i szczęśliwe relacje. Dbałość o emocje jest ważna szczególnie w dzieciństwie gdyż gwarantuje to prawidłowy rozwój psychiczny naszych pociech.

Jak rodzić może pomagać w prawidłowym rozwoju emocjonalnym swojego dziecka:

  • Poprzez rozumiejącą i pozytywną obecność. Oznacza to tworzenie jak największej ilości sytuacji w której dziecko może doświadczać obecności rodzica i dzielić z nim różne przeżycia. Taka aktywnością może być wspólna zabawa, rysowanie wycieczki, gotowanie.
  • Rozmawianie i nazywanie emocji. Emocje dziecięce są gwałtowne i spontaniczne. Dziecko jednak szczególnie małe nie umie ich jednak nazywać dlatego potrzebuje rodzica. Kiedy płacze bo np. rodzic odmówi mu kupna kolejnej zabawki można powiedzieć ”Płaczesz bo jest ci smutno, złościsz się bo bardzo chciałeś tego misia”. Często samo nazwanie przynosi ulgę i pozwala się uspokoić.
  • Starajmy się odgadywać i łączyć różne sygnały z ciała z uczuciami. Jeśli dziecko często boli brzuch, np. w szkolę można porozmawiać o tym , że ciało przekazuje emocje i brzuch może bolec np. kiedy się czegoś boimy
  • Daj prawo dziecku do różnych emocji i do przeżywania ich.
    To oznacza akceptację tego, że dzieci mogą przeżywać różne emocje tak jak dorośli, mogą je także od rodziców „przejmować”. Jeśli nie akceptujesz swoich emocji np. złości, trudno będzie ci zaakceptować emocje twojego dziecka. Bardzo często rodzice unieważniają emocje dziecka, np. mówiąc „nic się takiego nie stało, przestań płakać”. Uznanie uczuć jest ważne w budowaniu własnej wartości każdego człowieka.
  • Daj sobie prawo do błędów
    Każdy z nas ulega emocjom i czasem dzieje się coś, czego wolelibyśmy uniknąć. Zaakceptujmy fakt, że jesteśmy ludźmi – niedoskonałymi, zwykłymi, czasem krzyczącymi, płaczącymi. Po takiej sytuacji jeśli jest potrzeba, można o tym porozmawiać. Dla dziecka wartością jest też to, jeśli może widzieć że jego rodzić nie jest doskonały i też popełnia błędy.

Aby zgłosić się na terapię, zapisać się na konsultację, albo uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną: KONTAKT